понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli jak kto woli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, lecz często służą i za dekoracje. Zwykle takie sztacheta plastykowe sadzi się w słonecznych miejscach, gdzie prędko rosną oraz mocno gęstnieją. Co niemiara czaru maja także takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer obok takiego parkanu wycisza i uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez bujnie kwitną, ale potrzebują również dużo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z PCV zdołają być niesłychanie wysmukłe, jednakże wypada je cyklicznie skracać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje porę suchą,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий