среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy sztachetki Winylowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na sztachety plastykowe z Malborka na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno także siekać na sześciany o regularnych konturach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PCV stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na balustrady z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz sztacheta PCV na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa unosi się z głazów wielorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nietypowych konturach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego integrował się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий